Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bylo mi asi 14 let, když německá DSF vysílala pravidelný týdeník Inside NBA. Z názvu je jasné, že programová náplň pořadu byla zámořská nejvyšší soutěž. Půl hodina týdně zakončená aktuálním Top Ten. Ano, až taková bída to byla. Z pochopytelných důvodů jsem byl každou sobotu nalepen na televizní obrazovce nebo měl nachystán vidorekordér.

Jednu krásnou sobotu se programová režie pořadu rozhodla zařadit kraťounký, asi 3 minutový, šot, sestříhaný ze záběrů z amerických venkovních hřiští. Lety vysoko nad obroučkou, neuveřitelný driblink a pohyby (Hot Ssssssss), rapová hudba. Tak takhle to hrají za oceánem? Mami, jdu na hřiště, vrátim se pozdě.

Byl jsem uchvácen. Asi týden jsem nemluvil o ničem jiném. Ve škole, na rande, na tréninku, u babičky. Samozřejmě jsem také rozjel rozsáhlou pátrací akci k zjistění původu nahrávky a hráčů z ní. Zjistil jsem, že tyhle záběry jsou z mixů firmy AND1 a bla bla bla, zbytek znáte. Čas šel dál, z ošuntělých videokazet v papírových obalech se staly nablýskaná DVD, z příležitostných exhibičních utkání Tour a z hráčů z ulice mezinárodně uznávané modly.Potom, co jsem viděl exhibici Harlem G`s, jaksi moje důvěra v exhibiční utkání opadla. Zápasy většinou postrádají kompetetivnost, bývají často přerušovány vystoupením zpěváků, tanečníků a podobných zbytečností. Zkrátka mám radši tvrdou akci na ostří nože. Proto také informace o zastávce Tour v nedaleké Budapešti kolem mě jen tak proletěla. Jenže, co čert nechtěl volá mi Allen, jestli prý nechci dva lupeny do třetí řady. Nechal jsem si to projít hlavou tam a zpět a kývnul. Asi týden mi trvalo, než mi došlo, že uvidím opravdu výjmečné hráče. Damn.Ok, už tu sedíme skoro hodinu a půl, kdy to kurva začne? Správně jsme v krásné hale v centru Budapešti, po hřišti se fláká pár hráčů AND1, tým Maďarska se vcelku aktivně rozcvičuje a čas od času můžete vidět velmi pěknou smeč. Rozskok měl být v 18:00, ve skutečnosti v 19 hodin nastoupila na palubovku freesytlová skupina DaMove(kluci umí, doporučuji vyhledat na YouTube). DaMove se na hřisti snaží a potí, ale hala spí. Na dotaz Duka Tanga, Are You ready for some basketball?, nereaguje nikdo.Kdoví čím bylo zpoždění způsobeno, jestli chybou organizace nebo pasivitou publika. Tak či tak jsme se po otřesně zaječené americké a velmi rychlé maďarské hymně dočkali kýženého rozskoku. Na jedné straně skvělí atleti AND1 a na straně druhé 4 strýci a jedna tetka(rozumněj maďarskě populární osobnosti). Modlím se, aby Maďarsko střídalo, co možná nejdříve. Nestalo se a po otřesné 1Q, ve které jste mohli vidět třeba Springsův BTW Legs Dunk, kterého si asi nikdo nevšiml, soudě podle reakce publika, bylo skóre 31:8, AND1.Kluci z AND1 asi nehráli takovýhle zápas poprvé a bylo to nanich znát. Už během rozcvičování byli maximálně klidní a uvolnění a tak to i zůstalo, když se na začátku 2Q objevila na světelné tabuli informace AND1-8, Maďarsko-31. Zaradoval jsem se. Konečně zápas.

No ne tak docela. Zkušení američani hráli skoro celou dobu obranu po celé ploše hřiště, což vedlo ke spoustě ztrátám hungaria výběru a tím pádem lehkým bodům AND1. Maďaři se zřídkakdy dostali do blízkosti soupeřova koše a když už se jim to povedlo, čekalo tam na ně překvapení v podobě Osmého divu nebo chlápka, co si říká "Urvi to!". Ano i krásné bloky byly v neděli k vidění. Neschopnost se prosadit a možná až nezdravý respekt k velkým jménům svazoval maďarskému výběru ruce. Tím pádem bylo vše rozhodnuto. Konečné skóre bylo přibližně 100:65 pro AND1, přesně si to nepamatuji.Na jednu stranu jsem byl zklamán, protože jsem viděl opravdu nezajímavý zápas. Když si přepočítáte skóre zjistíte, že reálný rozdíl je asi 120:40!!! Na druhou stranu jsem viděl žijící legendy, velmi výjmečné hráče. Asi nejvíc jsem se těšil na trojici Hot Sauce, The Professor a Springs AKA Electric. První dva lamači kotníků strávili na hřišti dost dlouhou dobu na to, aby jste si jejich hru vychutnali. Pobavil mě moment, kdy se jeden maďarský naivka pokusil nachytat Hot Sizzla na jeho vlastní fintu. Celkově byl výkon maďarského týmu hodně nepovedeným karaoke AND1.Jediný hráč maďarska, který ve mě, stejně asi jako ve Vás, zanechal sympatický dojem, byl klučina v dresu Circuse.

Springs. Electric. Kdo neviděl, nepochopí. Bloky 8th Wondera Vás pobaví, krozzovery Hot Ssssss z Vás vyrazí Aaaaaaaaaaaaaah, ale vzdušné eskapády Springse Vám nakopnou zadek a zbaví řeci, nezmůžete se na nic než na poklonu. Jak jsem psal výše, tak jeho BTW Legs Dunk, který hala neodměnila potleskem, přišel tak náhle a rychle, že jsem se musel ujistit u kolegy, jetli jsem opravdu viděl správně. Vlažné publikum mu možná vzalo chuť do dalších kousků, což byla velká škoda. SDC odfláknul jen tak z povinnosti a na hřiště se moc necpal.

Napsal jsem SDC? Jo! V poločase byl naplánovaný Dunk Contest. Zvítězil Assasin. Většina účastníků předváděla fajn kousky. Mě však nejvíce zabil dunk holohlavého Lorenza z DaMove crew. Pokusím se to popsat. Týpek měří asi 190 cm. Odrážel se z jedné nohy na pravé straně obroučky, v letu pod obroučkou se otočil o 180 stupňů, předal si míč z pravé ruky do levé, levou zasmečoval z levé strany obruče a než dopadl dotočil tělo do původního směru. Počítá se to jako 360tka? Krutě, krutě, krutě. I Silk si tenhle dunk zkoušel "na sucho", zpomaleně na palubovce, a jak to "zarval", vysmátej padnul na střídačku. Takovýhle dojem zanechali DaMove v And1.A jaký dojem nechala tahle show ve mě? Vcelku kladnou. Nečekal jsem nic převratného a ani se nedočkal. Neviděl jsem špičkový týmový basketbal(ikdyž o tom by se kvůli té obraně a spoustě Alley OOpů dalo polemizivat). Viděl jsem fenomén, který znepokojuje všechny basketbalové svazy světa, protože děcka se učí místo střelby z výskoku nejaký bumerang trik. A to je asi tak všechno.Tak to bol clanok od Peta. Myslim, ze je to zase celkom slusna vecicka, presne tak, ako sa od neho ocakava. Diky Peto. Neni vsak jediny, komu sa treba podakovat. Urcite ste neprehliadli brutalne fotky, ktore doplnaju tento clanok - su od Vladimira Dornaka. Chcete ich viac ? Tak si nenechajte ujst pripravovany clanok od Rockyho, ktory sa objavy na ballers times uz coskoro. Stay tuned !!!